Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach – obecne wyzwania
Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepień ochronnych są jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powołał Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako niezależną platformę ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest kształtowanie merytorycznej dyskusji nt. szczepień ochronnych oraz dotarcie do opinii społecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe oraz zgodnych z europejskimi standardami.
Założeniem Porozumienia jest również nawiązanie współpracy z międzynarodowymi instytucjami (m.in. ECDC, CDC, WHO, EFPIA, ACIP, Vaccines Europe,) , tak aby stać się centrum przekazywania informacji w zakresie dobrych praktyk oraz inicjatyw dotyczących szczepień ochronnych.
- Aby wyszczepialność w Polsce nie spadała, trzeba umieć się komunikować. Środowisko lekarskie oraz pielęgniarskie musi wiedzieć, w jaki sposób przekonywać rodziców, że szczepienia są bezpieczne oraz konieczne, że jest nasz obywatelski obowiązek – mówi prof. Jarosław Pinkas.
Aby jednak tak się stało, niezbędny jest otwarty dialog oraz społeczna debata ze wszystkimi interesariuszami systemu ochrony zdrowia.
W 2019 roku eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach podjęli dyskusję w obszarze wspierania immunizacji na wszystkich etapach życia tj. szczepienia dzieci, w tym aktualizacji kalendarza szczepień, a także stworzenia kalendarza szczepień osób dorosłych, biorąc pod uwagę epidemiologiczne grupy ryzyka. Ważną kwestią, jest problem niskiego zainteresowania szczepieniami ochronnymi wśród personelu medycznego. Kolejny ważny punkt w debacie to zwiększenie dostępności do szczepień. Należy się zastanowić, jaka powinna być rola pielęgniarki oraz czy szczepienia powinny być dostępne w aptekach? Aby szczepienia były powszechnie dostępne bardzo istotne są kwestie związane z refundacją oraz dystrybucją szczepionek.
- Szczepienia należą̨ do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ponieważ̇ ratują̨ życie i chronią̨ przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi, co potwierdzają liczne i wiarygodne wyniki badań naukowych Dzięki szczepieniom zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę̨ prawdziwą, a zachorowania na poliomyelitis obecnie są sporadyczne i też wkrótce mogą być przeszłością̨ - wyjaśnia prof. Teresa Jackowska.
Doskonalenie systemu nadzoru epidemiologicznego, do którego zalicza się: cyfryzacja systemu rejestracji szczepień, rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych, usystematyzowanie rejestracji zdarzeń z powodu chorób zakaźnych oraz zwiększenie dyscypliny zgłaszania przypadków chorób zakaźnych, to ważny czynnik w całym procesie tworzenia powszechnego programu szczepień ochronnych.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach w 2020 roku ma na celu skupienie się na dyskusji w oparciu o trzy główne priorytety tj.: szczepienie dzieci, szczepienie osób dorosłych oraz optymalizacja finansowania szczepień ze środków publicznych.
- Powszechne Szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Nie tylko zabezpieczają osobę szczepiona, ale przez przerwanie transmisji pośrednio chronią także osoby nieszczepione, które nie mając się od kogo zarazić, nie chorują. W przeciwieństwie do antybiotyków nie sprzyjają rozwojowi lekoooporności chorobotwórczych drobnoustrojów – tłumaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Dzięki wspólnej, merytorycznej, publicznej debacie możemy kształtować świadomość zdrowotną całego społeczeństwa.
Instytut Ochrony Zdrowia
NOWE FAKTY W STOMATOLOGII
Rekomendacje autorstwa dra. hab. n. med. prof. nadzw. Sebastiana Kłoska, kierownika Zakładu Patologii Jamy Ustnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i dra. hab. Jarosława Woronia p.o. kierownika Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Collegium Medicum UJ dotyczące rekomendowanych terapii w leczeniu bólu jamy ustnej.
Rekomendacje wydane przez niezależny Instytut Ochrony Zdrowia w ramach serii Nowe Fakty w Stomatologii.
PROSTATA POD LUPĄ EKSPERTÓW
Rekomendacje dra. n. med. Mikołaja Przydacza, kierownika pierwszej i jedynej w Polsce Kliniki wideourodynamiki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dotyczące najnowszych wytycznych w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego bez przerzutów.
Kierownik naukowy opracowania naukowego: prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta.
Rekomendacje wydane pod auspicjum Polskiego Towarzystwa Urologicznego w ramach serii Nowe Fakty w Urologii.
OSTRE ZAPALENIE ZATOK PRZYNOSOWYCH
Rekomendacje Prof. Dariusza Jurkiewicza, kierownika Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo- Szczękowo-Twarzowej Centralnego Szpitala Klinicznego MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie dotyczące leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych.
Rekomendacje wydane pod auspicjum niezależnego Instytutu Ochrony Zdrowia w ramach serii Nowe Fakty w Laryngologii.
PROSTATA POD LUPĄ EKSPERTÓW
Rekomendacje dra hab. n. med. Tomasza Gołąbka, adiunkta w Katedrze i Klinice Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie, dotyczące zapalenia gruczołu krokowego – obraz kliniczny i postępowanie. Kierownik naukowy: prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta.
Rekomendacje wydane pod auspicjum niezależnego Instytutu Ochrony Zdrowia w ramach serii Nowe Fakty w Urologii.
REKOMENDACJE LECZENA MIGRENY 2019
Rekomendacje Prof. Wojciecha Kozubskiego, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu dotyczące leczenia migreny.
Rekomendacje wydane pod auspicjum niezależnego Instytutu Ochrony Zdrowia w ramach serii Nowe Fakty w Neurologii.
JAMA USTNA BEZ TAJEMNIC W ŚWIETLE NOWYCH FAKTÓW
Stanowisko Konsultant Krajowej ds. pediatrii dr hab. n. med. Teresy Jackowskiej, prof. nadzw. CMKP i Konsultant Krajowej ds. stomatologii dziecięcej prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk w sprawie zastosowania środków niefarmakologicznych i farmakologicznych w procesie ząbkowania u dzieci.
Rekomendacje wydane pod auspicjum niezależnego Instytutu Ochrony Zdrowia.
PROGRAM EDUKACYJNY DLA LEKARZY
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w programie edukacyjnym pod redakcją dr. hab. n. med. prof. nadzw. Sebastiana Kłoska.
Do wykładu dołączone są zadania testowe, należy prawidłowo rozwiązać 14 z 20 zadań jednokrotnego wyboru.
Udział w programie daje Państwu możliwość uzyskania 3 punktów edukacyjnych.
Program wyłącznie przeznaczony jest dla lekarzy, aby wziąć w nim udział należy podać swój unikalny numer PWZ (Prawa Wykonywania Zawodu)
Program trwał do 31 grudnia 2018 r.
ABC Alergii dla dzieci i młodzieży
Instytut Ochrony Zdrowia jest realizatorem zadania z zakresu zdrowia publicznego pod nazwą "Badanie, rozwijanie i promowanie zagadnień związanych z czynnikami ryzyka chorób alergicznych i astmy, w tym szczególnie pochodzenia powietrzno-pochodnego” w ramach celu operacyjnego nr 4 Narodowego Programu Zdrowia.
W ramach projektu Instytut wydał broszurę edukacyjną "ABC Alergii" dla dzieci i młodzieży.
ABC Alergii dla dorosłych
Instytut Ochrony Zdrowia jest realizatorem zadania z zakresu zdrowia publicznego pod nazwą "Badanie, rozwijanie i promowanie zagadnień związanych z czynnikami ryzyka chorób alergicznych i astmy, w tym szczególnie pochodzenia powietrzno-pochodnego” w ramach celu operacyjnego nr 4 Narodowego Programu Zdrowia.
W ramach projektu Instytut wydał broszurę edukacyjną "ABC Alergii".
ALERGIA I ASTMA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ZDROWIA
Instytut Ochrony Zdrowia jest realizatorem zadania z zakresu zdrowia publicznego pod nazwą "Badanie, rozwijanie i promowanie zagadnień związanych z czynnikami ryzyka chorób alergicznych i astmy, w tym szczególnie pochodzenia powietrzno-pochodnego” w ramach celu operacyjnego nr 4 Narodowego Programu Zdrowia.
Celem projektu jest ograniczenie wpływu chorób alergicznych na zdrowie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym poprzez edukację, realizację badań przesiewowych, poprawę dostępności leczenia oraz monitorowanie leczenia za pomocą nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych.
W ramach projektu powstał nowy portal edukacyjny - www.mAlergia.pl, stanowiący bazę wiedzy o alergii i astmie dla pacjenta, a także broszury edukacyjne "ABC Alergii" dla dzieci i dorosłych.
PROGRAM EDUKACYJNY DLA LEKARZY
Instytut Ochrony Zdrowia w od czerwca do grudnia 2017 r. prowadził program edukacyjny pt. "Leczenie nawracających infekcji dolnych dróg moczowych – właściwa terapia i profilaktyka" pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Piotra Chłosty i dr. hab. n. med. Tomasza Gołąbka.
Program był skierowany do lekarzy. Każdy uczestnik, który prawidło odpowiedział na zadania testowe otrzymał certyfikat.