Procedura wydawnicza
I. Zasady ogólne
Procedura wydawnicza dotyczy wszystkich monografii, raportów i innych recenzowanych opracowań naukowych publikowanych przez Instytut Ochrony Zdrowia (IOZ).
Wszystkie strony zaangażowane w proces publikacji (autor, redaktor, recenzenci, Rada Konsultacyjna, wydawca) zobowiązane są do przestrzegania niniejszej Procedury wydawniczej, Procedury recenzji oraz Zasad etyki publikacyjnej obowiązujących w IOZ.
II. Przebieg procesu wydawniczego
Monografie, raporty i inne opracowania naukowe wydawane przez IOZ powstają na dwa sposoby nazwane Trybem A i Trybem B. Różnice dotyczą punktów 1–7 procesu, natomiast punkty 8–14 pozostają takie same w przypadku obu trybów.
-
Tryb A ma zastosowanie wtedy, gdy autor/autorzy zgłaszają IOZ chęć wydania dzieła.
-
Tryb B ma zastosowanie wtedy, gdy IOZ inicjuje wydanie dzieła.
Tryb A:
-
Autor zgłaszający publikację zobowiązany jest do złożenia pisemnej informacji na jej temat. Zgłoszenie powinno zawierać:
-
imię i nazwisko autora, jego tytuł naukowy i tytuł zawodowy, zajmowane obecnie stanowisko oraz dane kontaktowe,
-
proponowany tytuł publikacji,
-
charakterystykę publikacji, cel jej powstania,
-
przewidywany krąg odbiorców,
-
opis zastosowanych metod badawczych, wykorzystanych źródeł danych,
-
objętość tekstu oraz liczbę ewentualnych ilustracji,
-
termin dostarczenia manuskryptu.
2. Po sprawdzeniu i zaakceptowaniu zgłoszenia przez IOZ, autor dostarcza Instytutowi – w ustalonym terminie – ostateczną wersję manuskryptu.
Punkty 3–7 nie dotyczą Trybu A.
Tryb B:
-
IOZ powołuje Radę Konsultacyjną projektu, złożoną z kilku lub kilkunastu osób – ekspertów w dziedzinie, której ma dotyczyć publikacja. Członkowie Rady składają oświadczenia o braku konfliktu interesów.
-
Rada Konsultacyjna wypracowuje zarys dzieła, określa jego ramy tematyczne, sugeruje metody badawcze, wskazuje najbardziej wartościowe źródła danych.
-
Rada Konsultacyjna może także zaproponować nazwiska autorów. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do IOZ.
-
IOZ, kierując się wskazówkami Rady Konsultacyjnej, ustala listę potencjalnych autorów i zwraca się do nich z propozycją stworzenia dzieła.
-
Po obustronnej akceptacji warunków (w tym terminu powstania dzieła) i zawarciu stosownej umowy (patrz pkt. 10), autor/autorzy przystępują do pracy.
-
Rada Konsultacyjna zobowiązana jest udzielać autorowi/autorom wsparcia merytorycznego na każdym etapie powstawania dzieła.
-
Respektując ustalony termin, autor/autorzy dostarczają IOZ ostateczną wersję manuskryptu.
Punkty 8–14 dotyczą zarówno Trybu A, jak i Trybu B.
8. W typowych przypadkach dostarczony przez autora/autorów manuskrypt powinien zawierać:
-
stronę tytułową,
-
spis treści,
-
wstęp/przedmowę,
-
tekst główny z przypisami,
-
aneksy (opcjonalnie),
-
bibliografię,
-
wykazy skrótów i oznaczeń (opcjonalnie),
-
słowniki terminów (opcjonalnie),
-
wykazy ilustracji, tabel itp. (opcjonalnie),
-
streszczenie i słowa kluczowe (opcjonalnie),
-
notatkę o autorze/autorach (opcjonalnie).
9. Wyznaczony przez IOZ redaktor prowadzący zapoznaje się wstępnie z manuskryptem i podejmuje decyzję o przekazaniu go do procesu szczegółowej oceny i recenzji (wewnętrznej i zewnętrznej). Szczegóły tego procesu opisano w oddzielnym dokumencie (Proces recenzji).
10. Po pozytywnym zakończeniu procedury recenzyjnej IOZ zawiera z autorem umowę wydawniczą (o ile nie została zawarta wcześniej – tryb B. pkt. 5). Załącznikami do umowy są: oświadczenie o oryginalności pracy oraz przeniesieniu na wydawcę wyłącznego prawa wydania i rozpowszechniania monografii w formie drukowanej oraz w formie publikacji elektronicznej, a także oświadczenie o zapoznaniu się z Zasadami etyki publikacyjnej, Procedurą wydawniczą i Procedurą recenzji.
11. Praca poddawana jest redakcji językowej i korekcie.
12. Po zaakceptowaniu przez autora/autorów wersji po redakcji i korekcie rozpoczyna się proces składu i opracowania graficznego.
13. Praca – w postaci pliku .PDF – poddawana jest przeglądowi redaktora prowadzącego oraz drugiej korekcie językowej.
14. Po zaakceptowaniu przez autora/autorów ostatecznej formy dzieła oraz okładki (plik .PDF) materiał przekazywany jest do druku.