Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach – obecne wyzwania
Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepień ochronnych są jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powołał Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako niezależną platformę ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest kształtowanie merytorycznej dyskusji nt. szczepień ochronnych oraz dotarcie do opinii społecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe oraz zgodnych z europejskimi standardami.
Założeniem Porozumienia jest również nawiązanie współpracy z międzynarodowymi instytucjami (m.in. ECDC, CDC, WHO, EFPIA, ACIP, Vaccines Europe,) , tak aby stać się centrum przekazywania informacji w zakresie dobrych praktyk oraz inicjatyw dotyczących szczepień ochronnych.
- Aby wyszczepialność w Polsce nie spadała, trzeba umieć się komunikować. Środowisko lekarskie oraz pielęgniarskie musi wiedzieć, w jaki sposób przekonywać rodziców, że szczepienia są bezpieczne oraz konieczne, że jest nasz obywatelski obowiązek – mówi prof. Jarosław Pinkas.
Aby jednak tak się stało, niezbędny jest otwarty dialog oraz społeczna debata ze wszystkimi interesariuszami systemu ochrony zdrowia.
W 2019 roku eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach podjęli dyskusję w obszarze wspierania immunizacji na wszystkich etapach życia tj. szczepienia dzieci, w tym aktualizacji kalendarza szczepień, a także stworzenia kalendarza szczepień osób dorosłych, biorąc pod uwagę epidemiologiczne grupy ryzyka. Ważną kwestią, jest problem niskiego zainteresowania szczepieniami ochronnymi wśród personelu medycznego. Kolejny ważny punkt w debacie to zwiększenie dostępności do szczepień. Należy się zastanowić, jaka powinna być rola pielęgniarki oraz czy szczepienia powinny być dostępne w aptekach? Aby szczepienia były powszechnie dostępne bardzo istotne są kwestie związane z refundacją oraz dystrybucją szczepionek.
- Szczepienia należą̨ do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ponieważ̇ ratują̨ życie i chronią̨ przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi, co potwierdzają liczne i wiarygodne wyniki badań naukowych Dzięki szczepieniom zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę̨ prawdziwą, a zachorowania na poliomyelitis obecnie są sporadyczne i też wkrótce mogą być przeszłością̨ - wyjaśnia prof. Teresa Jackowska.
Doskonalenie systemu nadzoru epidemiologicznego, do którego zalicza się: cyfryzacja systemu rejestracji szczepień, rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych, usystematyzowanie rejestracji zdarzeń z powodu chorób zakaźnych oraz zwiększenie dyscypliny zgłaszania przypadków chorób zakaźnych, to ważny czynnik w całym procesie tworzenia powszechnego programu szczepień ochronnych.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach w 2020 roku ma na celu skupienie się na dyskusji w oparciu o trzy główne priorytety tj.: szczepienie dzieci, szczepienie osób dorosłych oraz optymalizacja finansowania szczepień ze środków publicznych.
- Powszechne Szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Nie tylko zabezpieczają osobę szczepiona, ale przez przerwanie transmisji pośrednio chronią także osoby nieszczepione, które nie mając się od kogo zarazić, nie chorują. W przeciwieństwie do antybiotyków nie sprzyjają rozwojowi lekoooporności chorobotwórczych drobnoustrojów – tłumaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Dzięki wspólnej, merytorycznej, publicznej debacie możemy kształtować świadomość zdrowotną całego społeczeństwa.
Instytut Ochrony Zdrowia
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
01 / RAPORTY
Zachęcamy do czytania i pobierania naszych raportów i rekomendacji
dotyczących konkretnych zagadnień z zakresu ochrony zdrowia, przygotowanych przez ekspertów i specjalistów współpracujących
z naszym Instytutem.
02 / WYDARZENIA
Zapraszamy do śledzenia nadchodzących wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Instytut, a także do czytania sprawozdań z minionych wydarzeń.
03 / AKTUALNOŚCI
Tu znajdziesz najnowsze aktualności dotyczące działalności Insytutu, problemów ochrony zdrowia, rekomendacje najważniejszych wydarzeń, analiz i raportów.
O INSTYTUCIE
Instytut Ochrony Zdrowia jest niezależną organizacją typu think-tank
działającą w szeroko zdefiniowanej sferze ochrony zdrowia.
Głównym założeniem towarzyszącym powstaniu Instytutu
jest potrzeba prowadzenia merytorycznej dyskusji
na tematy związane ze zdrowiem w Polsce
w oparciu o wiarygodne opracowania eksperckie.
HISTORIA
Instytut Ochrony Zdrowia jest ośrodkiem analitycznym typu think-thank i wydawnictwem działającym od 2012 roku. Impulsem powstania Instytutu była podnoszona przez wielu interesariuszy ochrony zdrowia potrzeba definiowania przez niezależny podmiot możliwych odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją przed polskim systemem służby zdrowia, oraz wyznaczania
i wskazywania priorytetów w obszarze zdrowia, zarówno w aspekcie medycznym jak i społecznym oraz systemowym.
MISJA
Instytut wspiera dyskusję
i kluczowe procesy decyzyjne
w ochronie zdrowia, poprzez generowanie wyjątkowych treści, opinii
i analiz. Myślą przewodnią pracy Instytutu jest analizowanie wybranych zagadnień z perspektywy zdrowotnej, społecznej oraz ekonomicznej, aby zapewnić możliwie pełny obraz sytuacji.
OFERTA
Instytut realizuje następujące projekty:
-
Opracowywanie raportów i rekomendacji dotyczących konkretnego problemu zdrowotnego, organizacyjnego czy decyzyjnego w ochronie zdrowia
-
Działalność wydawnicza: publikacja raportów oraz monografii naukowych z zakresu medycyny i chrony zdrowia.
-
Przygotowawanie stanowisk i rekomendacji w ramach pracy grup kluczowych liderów opinii
-
Tworzenie analiz dedykowanych konkretnemu problemowi
-
Realizacja sondaży i badań opinii publicznej na wybrane tematy związane z ochroną zdrowia
-
Tworzenie materiałów eksperckich kierowanych do wybranych grup odbiorców
-
Realizacja szkoleń i spotkań warsztatowych dopasowanych do potrzeb zleceniodawcy
Prezes zarządu:
Tomasz Kobosz
Sekretariat
KRS 0000415007
NIP 701-033-76-38
tel: +48 (22) 592 47 80
mob. +48 791 37 67 48
fax: (22) 836 83 33
Adres:
Instytut Ochrony Zdrowia
ul. Filtrowa 70 lok. 5
02-057 Warszawa