Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach – obecne wyzwania
Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepień ochronnych są jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powołał Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako niezależną platformę ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest kształtowanie merytorycznej dyskusji nt. szczepień ochronnych oraz dotarcie do opinii społecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe oraz zgodnych z europejskimi standardami.
Założeniem Porozumienia jest również nawiązanie współpracy z międzynarodowymi instytucjami (m.in. ECDC, CDC, WHO, EFPIA, ACIP, Vaccines Europe,) , tak aby stać się centrum przekazywania informacji w zakresie dobrych praktyk oraz inicjatyw dotyczących szczepień ochronnych.
- Aby wyszczepialność w Polsce nie spadała, trzeba umieć się komunikować. Środowisko lekarskie oraz pielęgniarskie musi wiedzieć, w jaki sposób przekonywać rodziców, że szczepienia są bezpieczne oraz konieczne, że jest nasz obywatelski obowiązek – mówi prof. Jarosław Pinkas.
Aby jednak tak się stało, niezbędny jest otwarty dialog oraz społeczna debata ze wszystkimi interesariuszami systemu ochrony zdrowia.
W 2019 roku eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach podjęli dyskusję w obszarze wspierania immunizacji na wszystkich etapach życia tj. szczepienia dzieci, w tym aktualizacji kalendarza szczepień, a także stworzenia kalendarza szczepień osób dorosłych, biorąc pod uwagę epidemiologiczne grupy ryzyka. Ważną kwestią, jest problem niskiego zainteresowania szczepieniami ochronnymi wśród personelu medycznego. Kolejny ważny punkt w debacie to zwiększenie dostępności do szczepień. Należy się zastanowić, jaka powinna być rola pielęgniarki oraz czy szczepienia powinny być dostępne w aptekach? Aby szczepienia były powszechnie dostępne bardzo istotne są kwestie związane z refundacją oraz dystrybucją szczepionek.
- Szczepienia należą̨ do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ponieważ̇ ratują̨ życie i chronią̨ przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi, co potwierdzają liczne i wiarygodne wyniki badań naukowych Dzięki szczepieniom zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę̨ prawdziwą, a zachorowania na poliomyelitis obecnie są sporadyczne i też wkrótce mogą być przeszłością̨ - wyjaśnia prof. Teresa Jackowska.
Doskonalenie systemu nadzoru epidemiologicznego, do którego zalicza się: cyfryzacja systemu rejestracji szczepień, rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych, usystematyzowanie rejestracji zdarzeń z powodu chorób zakaźnych oraz zwiększenie dyscypliny zgłaszania przypadków chorób zakaźnych, to ważny czynnik w całym procesie tworzenia powszechnego programu szczepień ochronnych.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach w 2020 roku ma na celu skupienie się na dyskusji w oparciu o trzy główne priorytety tj.: szczepienie dzieci, szczepienie osób dorosłych oraz optymalizacja finansowania szczepień ze środków publicznych.
- Powszechne Szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Nie tylko zabezpieczają osobę szczepiona, ale przez przerwanie transmisji pośrednio chronią także osoby nieszczepione, które nie mając się od kogo zarazić, nie chorują. W przeciwieństwie do antybiotyków nie sprzyjają rozwojowi lekoooporności chorobotwórczych drobnoustrojów – tłumaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Dzięki wspólnej, merytorycznej, publicznej debacie możemy kształtować świadomość zdrowotną całego społeczeństwa.
Instytut Ochrony Zdrowia
Warsztaty "Zapalenie zatok przynosowych" - Warszawa
Pierwsza konferencja Akademii Edukacyjnej Instytutu Ochrony Zdrowia z zakresu rozpoznawania i leczenia zapalenia zatok przynosowych. Warsztaty odbędą się 25 października w Warszawie. Zapraszamy lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarzy rodzinnych oraz specjalistów laryngologów, farmaceutów.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Debata ekspertów pt. „Stwardnienie rozsiane – sytuacja pacjentów w województwie łódzkim - ocena, wnioski, rekomendacje
Instytut Ochrony Zdrowia, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zapraszają na debatę ekspertów pt. „Stwardnienie rozsiane – sytuacja pacjentów w województwie łódzkim - ocena, wnioski, rekomendacje.”, która odbędzie się 25 września 2019, godz. 10:30, w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 251, sala 1.20.
Szczyt Zdrowie 2019
W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH przy ul. Chocimskiej 24 w Warszawie 12 czerwca br. odbył się VII edycja kongresu Szczyt Zdrowie 2019.
Podczas tegorocznego Szczytu Zdrowie eksperci dyskutowali m.in. o tym, czy system ochrony zdrowia nadąża za postępem technologicznym w medycynie, czy RTR może być wsparciem dla bezpieczeństwa lekowego kraju, czy zmiany wprowadzane w programie POZ PLUS przyniosą nową jakość w opiece nad pacjentami.
Jak ulepszyć opiekę nad osobami z SM? Oczekiwania pacjentów a możliwości systemu ochrony zdrowia
Instytut Ochrony Zdrowia, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Grupa Twardziele oraz konsultant wojewódzki ds. neurologii prof. Jarosław Sławek zapraszają do udziału w dyskusji na temat sytuacji osób chorych na stwardnienie rozsiane w województwie pomorskim. Debata pt. „Jak ulepszyć opiekę nad osobami z SM? Oczekiwania pacjentów a możliwości systemu ochrony zdrowia” odbędzie się 15 maja w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska przy ul. Długiej 46/47 o godz. 10.30.
Kongres Zdrowia Publicznego 2018
Instytut Ochrony Zdrowia wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH, Szkołą Zdrowia Publicznego CMKP, Polskim Stowarzyszeniem Naukowym Zagrożenia Cywilizacyjnego i Zdrowia Publicznego oraz Katedrą Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM zapraszają na V edycję Kongresu Zdrowia Publicznego, który odbędzie się 6-7 grudnia 2018 roku w Warszawie. Tegoroczny kongres, oprócz dotychczasowego polityczno-systemowego wymiaru, będzie miał przede wszystkim wymiar naukowy. W sposób szczególny chcemy zaakcentować wagę Evidence Based Policy w kształtowaniu polityki zdrowotnej państwa.
Szczyt Zrowie 2018
Zapraszamy na IV edycję Szczytu Zdrowie, która odbędzie się 20 czerwca w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH przy ul. Chocimskiej 24.
Kluczowe obszary tematyczne kongresu to: miejsce zdrowia w innowacyjnej gospodarce państwa, znaczenie modeli epidemiologicznych i ekonomicznych w procesie podejmowania decyzji – efekty zdrowotne i finansowe, sektor prywatny, sektor publiczny świadczeniodawców – miejsce i znaczenie w nowoczesnym systemie ochrony zdrowia, wykorzystanie doświadczenia pacjentów w tworzeniu innowacyjności w ochronie zdrowia.
Jak mozemy pomóc pacjentom chorym na stwardnienie rozsiane w woj. pomorskim?
Zapraszamy na debatę organizowaną przez Instytut Ochrony Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, Grupą Twardziele oraz Prof. Jarosławem Sławkiem, Konsultantem Wojewódzkim ds. Neurologii, która odbędzie się 8 maja w Gdańsku.
Warsztaty z artroskopii stawu skokowego
W dniach 9-10 i 16-17 lutego odbyły się warsztaty praktyczne na ludzkich preparatach nieutrwalonych.
Uczestnicy szkolenia mieli okazję zgłębić tematykę z zakresu artroskopii i chirurgii stawu skokowego z wykorzystaniem rekomendowanych technik i z zastosowaniem odpowiednich implantów, o różnym stopniu trudności.
Kierownikiem naukowym warsztatów był Dr Robert Śmigielski.
Kompleksowa opieka medyczna nad pacjentami chorymi na stwardnienie rozsiane - Rzeszów
Instytut Ochrony Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego byli organizatorami debaty, która odbyła się 6 marca w Rzeszowie. Podczas spotkania eksperci wraz z pacjentami dyskutowali o aktualnej sytuacji pacjentów w województwie podkarpackim i w Polsce, o możliwościach leczenia stwardnienia rozsianego oraz o tym, jak wygląda relacja pacjenta z lekarzem w kontekście wyboru terapii.
Kompleksowa opieka medyczna nad pacjentami chorymi na stwardnienie rozsiane - Kielce
Instytut Ochrony Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego byli organizatorami debaty, która odbyła się 28 lutego w Kielcach. Podczas spotkania eksperci wraz z pacjentami dyskutowali o aktualnej sytuacji pacjentów w województwie świętokrzyskim i w Polsce, o możliwościach leczenia stwardnienia rozsianego oraz o tym, jak wygląda relacja pacjenta z lekarzem w kontekście wyboru terapii.
Kongres Zdrowia Publicznego 2017
Czwarta edycja Kongresu Zrowia Publicznego odbyła się 7 grudnia 2017 roku w Auli A Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Parterami wydarzenia byli Główny Inspektor Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Zdrowia.
RYNEK SUPLEMENTÓW DIETY - Raport: Bezpieczeństwo / Trendy / Regulacje
Instytut Ochrony Zdrowia oraz Aliant Sp. z o.o. mieli zaszczyt zaprosić na konferencję "Rynek suplementów diety - bezpieczeństwo, trendy, regulacje", która odbyła się 30 sierpnia 2017 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH.
Impulsem dla tego wydarzenia był najnowszy raport Instytutu pt. "Suplementy diety. Pacjent, rynek, trendy, regulacje". W trakcie konferencji przedstawione zostały wnioski z tego raportu.
Szczyt Zdrowie 2017
V edycja Szczytu Zdrowie odbyła się 19 czerwca 2017 roku w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie. Poraz kolejny Szczyt zorganizowany został przez Instytut Ochrony Zdrowia we współpracy z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH. W programie tegorocznej konferencji znalazły się sesje poświęcone tematyce reformy służby zdrowia, polityki lekowej państwa, alokacji środków finansowych, a także hematologii, onkologii oraz chorób zakaźnych.
II Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej
Motywem przewodnim II Międzynarodowego Forum Medycyny Personaliowane był wpływ ekonomii na rozwój i możliwości medycyny personalizowanej, wyzwania finansowe i organizacyjne dla systemu ochrony zdrowia wykorzystującego rozwiązania medycyny personalizowanej. Forum miało miejsce 27 marca 2017 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
VII Forum Ochrony Zdrowia
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju jest najbardziej prestiżową i skuteczną platformą debaty publicznej w Polsce. W ramach Forum, przy wyłącznej, merytorycznej współpracy Medexpress.pl i miesięcznika „Służba Zdrowia” już od kilku lat organizowane jest Forum Ochrony Zdrowia, które co roku gromadzi kluczowych interesariuszy systemu ochrony zdrowia. Organizowana od 1992 roku konferencja stała się jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie.
Co roku Forum Ekonomiczne gości premierów, ministrów, Komisarzy Europejskich oraz inne najważniejsze osoby sceny politycznej i gospodarczej naszego kraju. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-8 września.
Szczyt Zdrowie 2016
Szczyt Zdrowie, zorganizowany po raz czwarty przez Instytut Ochrony Zdrowia we współpracy z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH, stanowi uznaną płaszczyznę dialogu i komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami systemu ochrony zdrowia.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, zaś patronat medialny – Polska Agencja Prasowa.
Szczyt Zdrowie odbył się 20 czerwca 2016 roku w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie.
I Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej
Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej to wyjątkowa platforma wymiany myśli naukowej i wiedzy praktycznej. To pierwsze tej rangi przedsięwzięcie, które pozwoliło zabrać w jednym czasie i miejscu przedstawicieli nauk medycznych, branży farmaceutycznej, producentów sprzętu diagnostycznego, samorządów zawodowych i terytorialnych, a także polityków i naukowców, którzy są zainteresowani rozwojem medycyny personalizowanej na świecie i w Polsce.
Forum odbyło się 2 marca br. w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie.